A koronavírus-járvány (COVID-19) számos gazdasági szereplőre és ágazatra nézve jelentős piaci valamint egyéb kockázatot rejt magában. Visszafordíthatatlan vagy csak részben visszafordítható súlyos gazdasági következményekkel kell most és a közeljövőben szembenézni. A kialakult helyzet nem ugyanolyan mértékben sújtja a különböző ágazatokat, amelyek védettségük fontosságának tekintetben is eltérnek egymástól. A dokumentumkezelés és az adatszolgáltatás folyamatos biztosítása a kiemelten fontos területek közé tartoznak.
Ebben a szektorban ezért régóta a legrészletesebben kidolgozott szabályrendek és rendszeresen frissített pandémiás tervek szerint kötelező a munkánkat végezni.
A dokumentumkezelés fontosságával összhangban, mint a hazai dokumentumkezelő/irattároló szektor egyik meghatározó szakértő szereplője, igyekszünk mindent megtenni a helyzet kezelése érdekében.
A felelősséggel végzett dokumentumkezelési feladat olyan, a nap huszonnégy órájában működő szolgáltatás, amelynek válsághelyzeteket is túl kell élni. A siker titka abban áll, hogy a lehetséges krízis elemzését folyamatosan elvégezzük és nem a katasztrófa bekövetkeztének időpontjában, hanem azt megelőzően dolgozzuk ki krízisforgatókönyveket, amelyeket rendszeresen gyakorolunk is.
Az Üzletmenet-folytonossági terv (BCP) és a Katasztrófa utáni helyreállítási terv (DRP) általában nem tartalmazza a veszélyhelyzeti teendőket és eljárásokat, amelyekkel egy esetlegesen kialakuló súlyosabb krízis járhat. A műszaki jellegű rendszerek működtetésén túl biztosítani kell a személyi feltételeket a humán erőforrás rendelkezésre állásával és a krízishelyzetek irányítását a legfelsőbb vezetők valamint krízisbizottságok bevonásával.
A fenti hangzatos (legtöbbször csak pl.: az ISO 9001, ISO 14001, ISO 27000, ISO 22000, ISO 50001, ISO/TS 16949, ISO 13 485, ISO 31000, ISO 26000, ISO 20121 miatt meglévő) rendszerek helyett (amelyek pontos terveket nem tartalmaznak) a társaságok pandémiás helyzetek kezelésére vonatkozó forgatókönyvei nem léteznek ezért szükség van Veszélyhelyzeti üzleti terv®-re, amelyet – a szerző (Vas Pál, Documaster Kft. ügyvezetője), /mivel ez a Vészhelyzeti üzleti terv feltételezhetően első az ágazatban/ – (CEP)®-nek, azaz COVID-19 Emergency Plan®-nek nevezte el (Saját szellemi termék®.), hogy akkor is emlékezzünk rá, ha a veszélyhelyzet már elmúlt és milyen jó lett volna, ha már az Önök vállalatánál is létezik!
Dokumentumkezelő cégünk minden lehetséges lehetőségre felkészülve jelenleg is saját kommunikációs rendszert – beleértve a levelező rendszert – és számítógépes hálózatot használ.
A Veszélyhelyzeti üzleti terv® egyik fő fejezete a digitális átállás létezéséről, törvényi hátteréről és alkalmazhatóságáról szól az Ügyfeleink és a Documaster Kft. között.
“A Documaster Kft. felelős ügyvezetőjeként szeretném Önöket biztosítani afelől, hogy minden szükséges lépést megtettünk annak érdekében, hogy Társaságunk a világjárvány idején is zavartalanul működhessen tovább Ügyfeleink örömére, biztosítva a folyamatos munkájukat!” közölte Vas Pál a Documaster Kft. ügyvezetője.
Ügyfeleink és dolgozóink egészsége, az élet védelme elsőrendű szempont számunkra. Megteszünk minden tőlünk telhetőt annak érdekében, hogy a pandémia idején megnövekedett egészségvédelmi és higiéniai intézkedéseknek a legmagasabb szinten eleget tegyünk irattárainkban és irodánkban éppúgy, mint kézbesítési folyamataink során (amennyiben az halaszthatatlan és Ügyfelünk még nem használja digitális megoldásainkat, ahol a szkennelt dokumentum ugyanúgy eredetinek minősül, mint a papír alapú!).
Minden kedves Ügyfelünket, barátunkat és ismerősünket szeretnénk arra biztatni, hogyha csak teheti, maradjon most otthon, nem csak Dokumentumkezelési közösségünk, hanem a teljes magyar, mi több, globális társadalmunk érdekében! Fogjunk össze és tegyünk meg mindent, hogy minél jobban lelassítsuk és amennyiben lehet, leállítsuk a vírus terjedését!
A koronavírus-járvány ideje alatt weboldalunk szabad kapacitását is szeretnénk felajánlani, hogy a magyar kormány és az operatív törzs hiteles tájékoztatását a hatósági intézkedésekről, a megelőzéshez szükséges lépésekről és teendőkről a panaszok esetén minél széleskörűbben ismertessük!
Kép és youtube video forrása: www.koronavirus.gov.hu
Vigyázzunk egymásra!